مغز و هوشیاری در بازه های زمانی  


 دانشمندان موسسه EPFL روشی جدید برای درک تبدیل اطلاعات ناهوشیار به هوشیار در مغز پیشنهاد کرده اند. طبق این مدل، هوشیاری فقط در بازه‌های زمانی حداکثر تا 400 میلی ثانیه و با بازه هایی از ناهوشیاری بین بازه های هوشیار رخ می دهد.

راننده جلویی ناگهان ترمز می کند و شما بدون اینکه حتی تشخیص دهید چه اتفاقی افتاده است پای خود را در حال فشردن ترمز می بینید. این واکنش را ممکن است واکنش بنامند اما واقعیت نهفته در پشت آن پیچیده تر از اینهاست و مناظره ای را شکل می دهد که به قرن ها قبل برمی گردد: هوشیاری یک جریان مداوم بی وقفه است یا تکه هایی گسسته مثل 24 فریم در ثانیه حلقه‌های فیلم؟ دانشمندانی از موسسه EPFL سوئیس و دانشگاه‌های زوریخ و اولم مدلی درباره پردازش اطلاعات ناهوشیار توسط مغز طراحی کرده اند که پیشنهاد می‌کند هوشیاری فقط در بازه های حداکثر تا 400 میلی ثانیه تولید می شود و بین این بازه ها هوشیاری وجود ندارد. نظریات این افراد در PLOS Biology به چاپ رسیده است.

این اولین مدل دو مرحله ای از چگونگی ایجاد هوشیاری است و به نسبت مجادله گسسته در برابر پیوسته تصویر کاملتری از چگونگی مدیریت هوشیاری توسط مغز فراهم می کند. این مدل خصوصا در مورد راه هایی که مغز به کمک آن زمان را پردازش می کند و آن را به ادراک ما نسبت به جهان متصل می کند بینش خوبی ارایه می دهد. (دکتر محمد نامی، عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب، 96/11/14)

 

http://actu.epfl.ch/news/how-the-brain-produces-consciousness-in-time-slice

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-11-14 11:58        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ