تاریخچه

 تولید مصنوعی بافت، اندام ها یا حتی ارگانیسم های پیچیده تر، زمانی جز آرزوها و رویاهای بشر محسوب می شد. در دهه های گذشته، این روند، امکان پذیر و اخیرا نیز وارد امور طب بالینی شده است. مفهوم مهندسی بافت و طب ترمیمی موضوعاتی هستند در ارزیابی ایجاد ارگانیسم های پیچیده تر از بخش های ساده تر و کوچک تر که بطور عمیق در دنیای تصور بشر جا باز کرده است. تغییرات در نگرش، امیدواری و اعتقاد به چگونگی ایجاد و بازسازی اندام های پیچیده یا ارگانیسم ها را می توان در طی تاریخ، به شکل آینه تاریخچه فرهنگی بشر مشاهده کرد.

شغل پزشکی و مشاغل وابسته و اساتید و دانشجویانی که در این حوزه فعالیت می کنند ، نه تنها به بهبود کیفیت بقا کمک می کنند  بلکه افزایش طول عمر و کمیت آن برایشان در الویت اول است. افزایش عمر عزیزی که دچار بیماری صعب العلاجی شده است حتی برای یک روز غنیمت بزرگی است و اگر این امر به درمان قطعی منجر شود چه موهبتی توان برابری با آن را خواهد داشت؟!

با توجه به نیاز شدید برای ارتباط یافتن بخش بالینی با تحقیقات علوم پایه، با راه اندازی تیم های چند عضوی تحقیقاتی، تحقیقات پایه ای از قبیل راه اندازی مراکز تشخیص درمانی مبتنی بر سلول و نیز درمان مبتنی بر بافت مهندسی شده و کارخانجات تولید محصولات مرتبط مورد توجه قرار گرفته است. از این رو تربیت و توسعه دانش آموختگان در مقاطع تحصيلات تکمیلی نظیر دكتري تخصصي (PhD) الزامی به نظر می رسید.

مهندسی بافت از رشته های بين رشته ای است که دانش آموختگان ضمن آشنايي با ساختمان بافت ها، سلول های زنده و زیست مواد قادر به انجام فعاليت های آموزشی و پژوهشی در قلمرو مربوط به ايجاد جايگزين‌هاي زنده براي بافتها و ارگان‌هاي بدن با استفاده از سلول‌هاي زنده ، زیست مواد و تکنیک های مربوطه خواهند بود. 


علوم سلولی کاربردی، شاخه ای از علوم می باشد که در تهیه، تولید و تکثیر سلولها، تمایز و فرآوری آنها جهت استفاده در درمان بیماری ها فعالیت دارند و دوره دکتری تخصصی رشته علوم سلولی کاربردی از دوره های بین رشته ای است که دانش آموختگان آن قادر به انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی بوده و در قلمرو درمان بیماریهای مختلف، با استفاده از سلول ها و فرآورده های سلولی با کادر درمانی همکاری خواهند کرد. این رشته در برگیرنده روشهای مختلف کار با سلولها از قبیل جداسازی، کشت و تمایز دهی سلولی و استفاده از روشهای مهندسی ژنتیک جهت تغییرات ژنتیکی در آنها و یا شناسایی مارکرهای سلولی در سطح سلولهای زنده و روشهای پروتئومیکس در شناسایی عناصر پروتئینی جهت استفاده در تحقیقات سلولی و سلول درمانی می باشد.

گروه مهندسی بافت و علوم سلولی کاربردی" دانشکده علوم و فناوریهای نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز" با تصویب رشته های مهندسی بافت و علوم سلولی کاربردی در سال 1394 شروع به کار نموده است و در حال حاضر این گروه با بهره گیری از اساتید و متخصصین در حوزه های مختلف مهندسی بافت، سلول های بنیادی، علوم پایه و بالین با فراهم سازی امکانات و تجهیزات لازم، بستر آموزشی مناسبی را جهت پذیرش دانشجویان دوره تخصصی مهندسی بافت و علوم سلولی کاربردی ایجاد نموده است. پذیرش دانشجو از مهرماه سال 1395 با جذب سه دانشجو در مقطع دکترا تخصصی (PhD) رشته مهندسی بافت و سه دانشجو در مقطع دکتری تخصصی (PhD) رشته علوم سلولی کاربردی بوده است.

اهداف و رسالت

تربيت نيروي متخصص مورد نياز كشور در مقطع دکترای تخصصی در زمينه پزشکی ترمیمی، انجام پژوهش­هاي بنيادي و كاربردي به منظور خلق دانش و ثروت و ارائه خدمات و مشاوره های تخصصی به سازمانها و مراکز دولتی و خصوصی از اهداف این رشته­ی تحصیلی است.

رسالت ما عبارت است از مشاركت در توسعه و بهبود سلامت جامعه و ارتقاء موقعيت علمي دانشگاه درعرصه هاي ملي و بين المللي از طريق ايجاد بستر و فضاي مناسب براي يادگيري و آموزش دانش و فناوريهاي نوين پزشكي به دانشجويان. همچنین تربیت دانش آموختگانی که بتوانند در ابعاد آموزشی، پژوهشی، مشاوره ای، تولیدی و خدمات پزشکی با رویکرد فناوری نوین انجام وظیفه کنند. ما با بهره گيري از منابع و امكانات روز دنيا براي انجام پژوهشهای بنيادي و كاربردي در برقراري ارتباط فعال با سياستگذاران و متوليان پژوهش و فناوري كشور می­کوشیم.

ما بر آن هستيم تا با جذب دانشجويان با استعداد و ارائه برنامه هاي مدون آموزشي و نيز توسعه و ارتقاي امر تحقيق و نهادينه کردن پژوهش های کاربردی، به عنوان يكي از دانشكده هاي مؤثر و برتر در سطح ملي و بين المللي، با استفاده از فناوریهای نوين در تولید علم و ثروت در خدمت ارتقاي سلامت جامعه باشيم

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-12-23 11:49        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ