نانوفناوری عبارت است از "تحقیق و توسعه فناوری در سطح اتم و مولکول­ها در اندازه­های تقریبی 1-100 نانومتر جهت دستیابی به درک اساسی از پدیده­ها و مواد در سطح نانو و ساخت و استفاده از ساختارها و وسایل و سیستم­هایی که داری ویژگی و عملکرد جدید به دلیل داشتن اندازه کوچک است". علم و فناوری نانو امروزه تقریبا در در تمامی حوزه­های علم، فناوری و صنعت  مانند شیمی، مواد، زیست شناسی، الکترونیک، کشاورزی و صنایع غذایی، انرژی، آب، ساختمان، اتومبیل و ... کاربرد وسیع یافته است. از جمله مهم­ترین و رو به رشدترین حوزه­های کاربرد نانو، حوزه پزشکی و سلامت است و پیش بینی می­شود این حوزه در آینده بیشترین سهم را از بازار محصولات نانو به خود اختصاص دهد. فناوری نانو در تمام مراحل و فرآیندهای مرتبط با خدمات بهداشتی و درمانی شامل غربال­گری، تشخیص و درجه­بندی بیماری­ها، درمان و پایش بیماری­ها نقش دارد.

 

شکل 1. تاثیر پیش بینی شده نانوفناوری در مراقبت های بهداشتی و درمانی

عمده کاربردهای نانو در حوزه پزشکی و سلامت عبارت است از: روشهای تشخیصی، روشهای درمانی و دارورسانی، تصویر برداری پزشکی و پزشکی بازساختی (شکل 2).

 

شکل 2. اساس نانوپزشکی

نانوتكنولوژي پزشكي به موضوعاتي نظير سیستم‌های نوين دارورساني، داروهاي هوشمند، روش­هاي تشخيص بيماري­ها، معرفي محصولات و تجهيزات جديد پزشكي نظير نانوروبات‌ها و بافت­هاي مصنوعي مي­پردازد كه هدف آن بهبود كيفيت زندگي است. نانوفناوری پزشکی می‌تواند تحولی شگرف در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها ایجاد کند. این شاخه جدید پزشکی روش های پزشکی را دگرگون خواهد کرد، یک خط جدید از قابلیت های تشخیصی و درمانی برای صنایع دارویی فراهم خواهد کرد و پیشرفت های شگفت انگیز در بیولوژی سلولی و مولکولی را تسریع می کند.

دانشکده علوم و فناوری­های نوین دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در حیطه نانوفناوری پزشکی از مهرماه سال 92 در مقطع کارشناسی ارشد با پذیرش دانشجو فعالیت خود را شروع نموده است.

دانش­ آموختگان این رشته با پشتوانه دانش و خلاقیت فردی و کار گروهی می­توانند در مراکز آموزشی و تحقیقاتی دانشگاهی، همچنین شرکت­ های دانش­ بنیان خصوصی مرتبط با علوم پزشکی در حیطه­ های مختلف پزشکی از جمله مهندسی­ پزشکی، سیستم­ های دارورسانی، پزشکی بازساختی،
تصویربرداری پزشکی و طراحی و تولید کیت­ های جدید تشخیصی مشغول به کار شوند.

حوزه‌های اصلی پژوهش اساتید گروه:

نانوزیست حسگرها و کاربرد نانوذرات در تشخصیهای پزشکی

 نانوفناوری در پزشکی ترمیمی و مهندسی بافت

 ایمپلنت های پزشکی با استفاده از نانومواد

 ساخت نانوذرات دارویی و دارو رسانی هدفمند با استفاده از سیستم های بر پایه­ ی نانوفناوری

سامانه­های نوین دارورسانی

 ژن­ رسانی با استفاده از نانو ذرات

 نانوذرات در تصویر برداری پزشکی

 نانوذرات در حفاظت پرتویی و پزشکی هسته ای

سنتز زیستی نانوذرات

 

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-11-23 11:58        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ