به سایت گروه زیست فن آوری دانشکده علوم و فناوری های نوین پزشکی خوش آمدید
زیست­ فن­ آوری پزشکی

زیست­ فن ­آوری یا بیوتکنولوژی دامنه جدیدی از علم است که با نگاه کل­نگر و کاربردی انسان به دستاوردهای ظریف و موشکافانه خویش در بسیاری از علوم گذشته پدیدار گردیده است. ماهیت این حوزه از علم برگرفته از دانش بنیادین در بسیاری از زمینه­ های علمی از قبیل علوم پزشکی، زیست­ شناسی، میکروبیولوژی، مهندسی،کامپیوتر و غیره است. تلفیق علوم زیستی با وسعت معنایی آن و علوم مربوط به فن­آوری و مهندسی زمینه­ های جدید برای ارایه خدمات علمی به تمام علوم و در راس آن به بشریت خلق نموده است. شاید به این دلیل باشد که تعریفی جامع و کامل از زیست­فن آوری چندان آسان نمی­نماید. به طور خلاصه میتوان گفت، زیست­ فن­ آوری شاملتمام تلاش­های هوشمندانه انساندر دست­کاری مواد به كمك عوامل زیستی (میكروارگانیسم ها، یاخته‌های گیاهی و جانوری و آنزیم ها و... )  به خصوص در اندازه­ های مولکولی برای تولید كالا و خدمات در زمینه­ های پزشكی، دارویی، كشاورزی، صنایع غذایی و سایر صنایع است.

گسترش روزانه كاربردهای زیست­ فن­ آوری در عصر حاضر تمام جنبه­ های زندگی انسان از جمله اقتصاد، بهداشت، درمان، محیط زیست، آموزش، كشاورزی، صنعت، تغذیه و سایر جنبه‌های زندگی را تحت تاثیر شگرف خود قرار داده است و این نکته اهمیت استراتژیک این علم را نمایان می­سازد.

 زیست ­فن ­آوری پزشکی با استفاده از علوم مختلف از جمله زیست­ شناسی سلولی و مولکولی، ژنتیک مولکولی، میکروب­ شناسی، داروشناسی و داروسازی بیوشیمی پیشرفته، ، بیوفیزیک، ایمنی شناسی پیشرفته، علوم کامپیوتر و انفورماتیک و دیگر علوم مربوطه قادر به ارایه خدمات با رویکرد تشخیصی، پیشگیری و درمان در زمینه­ های، بهداشت و درمان و تغذیه و سلامت انسان می باشد.

تولید داروهای زیستی و نوترکیب، سلول، ژن و فاژ درمانی، تولید واکسنهای مناسب و امکان پیشگیری و یا درمان بیماریهای سخت­ درمان­پذیر و نو ظهور از توانایی­ های دانش آموختگان این رشته می­ باشد.

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-6-29 13:50        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ